Kastamonu Haber | Kastamonu Sefası & Devamını Görmek için Tıklayın !

Geri git   Kastamonu Haber | Kastamonu Sefası & Devamını Görmek için Tıklayın ! > C¤ C¤ C¤ Kastamonu Forum C¤ C¤ C¤ > Kastamonu > Kastamonu Yazıları
Kayıt ol Yardım Üye Listesi Ajanda Arcade Arama Bugünki Mesajlar Forumları Okundu Kabul Et
Kastamonu Yazıları Kastamonu Yazılarını buradan bulabilirsiniz

Kastamonu Haber | Kastamonu Sefası & Devamını Görmek için Tıklayın !´e Hoşgeldiniz.
Bu Foruma yaptığınız ilk ziyaretiniz ise, Lütfen öncelikle Yardım kriterlerini okuyunuz. Forumumuzda bilgi alışverişinde bulunabilmeniz için öncelikle Kayıt olmalısınız.
Üye olmayanlar Forumumuzdan hiçbir şekilde aktivite uygulayamaz, Mesaj yazamaz, Konu açamaz, Eklenti indiremez. Forumumuzu tam anlamıyla kullanmak için Üye olabilirsiniz..

Yeni Konu aç  Cevapla

Seçenekler Arama
Alt 05-11-2011, 20:11
iLkaY ReiS - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
iLkaY ReiS
iLkaY ReiS isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Web Master
İstanbuL Temsilcisi

Standart “Bir daha çal Mustafa”

“Bir daha çal Mustafa”

Kastamonu Merkez’e 13 kilometre uzakta Karaş köyünde bir köy evindeyim. Hızarla değil elde baltayla dilinmiş, en genci yüzyıllık çamlardan yapılma 200–300 senelik tavana hayran hayran bakıyorum.

Köy konağının duvarı otantik eşyalarla süslenmiş. Bir tarafta dolma tüfekler, bir tarafta teke bıçağı asılı. Eski kilimler, çeşitli el yapımı eşyalar oraya buraya serpiştirilmiş. Duvarlara yaslanmış kerevetlerin üstü ise kilimlerle, minderlerle kaplanmış.

Karşımda bu minderlere kurulmuş yaşları 10 ile 60 yaşları arasında değişen köy sakinlerinden oluşan bir orkestra var. Enstrümanları ise oldukça zengin, Cümbüş, saz, def, kaval, kaşık ve darbukadan oluşuyor.

Solistler de var.

Bu köy korosunu ortaya çıkaran köy sakini, El Sanatları Müdürlüğü’nde usta öğretici olarak çalışan Mustafa Kuşoğlu’nun yanına oturuyorum,
“Bu nasıl oldu, nasıl başladı anlat bakalım ustam” diyorum.
Anlatıyor:

“Benim çocukluğumda babam, dedem, uslularımız, aksakallılarımız bizlere eski günlerde neler yaptıklarını anlatırlardı.
Özellikle uzun kış gecelerinde köyde evler sıra ile ziyaret edilir çalınır söylenirmiş. Çeşitli oyunlarla eğlenilir tüm köy halkı birlik beraberlik içinde güle oynaya vakit geçirirlermiş. Biz bu anılarla büyüdük. Bizim çocuklarımız oldu biz baba olduk ama bizim çocuklarımıza anlatacağımız bir şey kalmamıştı elimizde.
Televizyon, bilgisayar adeta çocukları bizleri esir almıştı. Aynı köy içinde bile yabancılaşmaya başlamıştık. Ben eskiden beri saz çalardım. Köyden saz çaldığını bildiğim bir iki kişi daha vardı. Onlarla birlikte bu yola çıktık.
Genç ihtiyar demeden bu topluluğu kurduk.
Atalarımızın sıra gezme gecesi geleneğini sürdürmeye karar verdik.
Haftada iki gün salı ve cuma geceleri sırayla köyden birinin evinde toplanıp hem prova yapıyoruz, hem çalıp söyleyip eğleniyoruz.”

Biz bunları konuşurken Karaş köyü ‘Türkü Sıra Gezme Gecesi’ başlıyor diye anons edilince cümbüşünü alıp kerevete oturuyor.

Türkü gecesi yurdun her tarafından çalınan ezgilerle biz dinleyenleri mest etmeye başlamıştı bile. Bu güzel sesler karşısında şaşırmış bir durumda bu güzel ezgileri dinlerken bir yandan da düşünüyordum.

Cebrail Keleş / Kastamonu Postası /

Bize ulasmak için adresimiz Kastamonusefasi@hotmail.com

Konu iLkaY ReiS tarafından (05-11-2011 Saat 20:14 ) değiştirilmiştir..
2 üye Teşekkür etti iLkaY ReiS Bu yararlı Mesaj için :
 (05-30-2011),  (05-13-2011)

5 Tane Son konusu by iLkaY ReiS isimli Üyemizin
Konu Başlığı Forum Son Cevaplayan Cevaplar Görüntüleme Last Post
Sahil İlçelerimizde Kivi hasadı başladı Kastamonu Haber 0 2329 11-15-2012 23:14
KASFOT üyeleri Küre’yi ölümsüzleştirdi Küre 1 1179 11-15-2012 23:08
Hazırlıklar tamam Kastamonu Haber 0 1976 11-15-2012 23:03
Radyo Sohbet Paneline Kayıt olma Resimli Anlatım Site Duyuruları 7 3816 10-03-2012 23:15
68 Hacı adayı dualarla uğurlandı Taşköprü 0 1447 09-21-2012 22:21

Alt 05-30-2011, 19:48
Aydos37 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Aydos37
Aydos37 isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Süper Mod

Paylaşım için Teşekkürler

Alt 05-30-2011, 20:25
aynur
aynur isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Vefakar Üye

paylaşım için teşekkürler

Yeni Konu aç  Cevapla

Konuyu Toplam 1 Üye okuyor. (0 Kayıtlı üye ve 1 Misafir)

Seçenekler Arama